Adresten Adrese Kargo Gönderimi

ADRESE TESLİM KARGO

Her türlü gönderilerin hızlı ve ekonomik bir şekilde ulaşmasının en güvenli yolu, adrese teslim kargo hizmetidir. Adrese teslim edilen kargo hizmetinde gönderiler adresten alınmakta ve adrese teslim edilmektedir. Dünyanın hemen her ülkesinde adrese teslim hizmetini yerine getiren profesyonel uçak kargo şirketleri, aynı şekilde bu ülkelerden Türkiye’ye gelen kargoları da adreslerine teslim etmektedir. Bunun güvenli ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için de diğer ülkelerdeki hava kargo acenteleri ile işbirliği yapılmaktadır. Kurumsal firmalar, saat garantili teslimat yapmaktadır. Avrupa, Orta doğu, Afrika ve Uzak doğu ülkelerinde önemli iş merkezlerine gitmesi gereken dosyalar, teslim alınan günden sonraki ilk iş günü içinde söz verildiği saatte alıcısına teslim edilmektedir. Ayrıca profesyonel firmalar, sundukları ithalat hizmeti ile dünyanın her yerindeki kargoları gönderen kişiden teslim almakta ve Türkiye’deki adrese teslim etmektedirler. Kargo firmaları Kıbrıs’a da teslimat yapmaktadır. Kurumsal firmaların farklı hizmetleri de bulunmaktadır. Bunların arısında dünya çapında mail hizmeti de yer almaktadır. Bu hizmette toplu dosya, promosyon ve paketlerin alıcıların adresine en ekonomik fiyatlarla ulaştırmak gelmektedir. Gümrük vergileri ödenmiş teslimat da yapan kurumsal kargo şirketlerinin bu hizmeti, yurtdışı gönderilerinde varış ülkesinde meydana gelecek gümrük vergilerinin alıcı yerine göndericinin ödenmesine imkân sağlayan özel bir gümrük hizmeti olarak adlandırılmaktadır. Kurumsal firmalar, online takip hizmeti de sunmaktadır. Bu hizmette gönderinin durumu göndericiye verilen kargo takip numarası ile firmanın internet sitesinden adım adım online olarak takip edebilme avantajı sunulmaktadır. Kargo şirketleri ekonomik teslimat da yapmaktadır. Hızlı bir şekilde teslimatının yapılmasına gerek olmayan kargolar, uygun fiyatla taşınmaktadır. Bu yöntemle tüm gönderiler 3 ila 6 gün içinde adrese teslim edilmektedir. Bu sayede teslimatlara da uygun fiyat ödenmiş olmaktadır.

adresten adrese kargo

Adrese Teslim Kargo Her Yere Yapılabilir

Adrese teslim kargo hizmetleri, sektörün en önemli hizmetlerinin arasında gelmektedir. Bu sayede göndericiler işyerlerinden ayrılmadan ulaştırmak istedikleri tüm kargoları alıcılarına gönderebilmektedir. Genellikle adresten adrese yapılan hizmet, internet üzerinden satın alınan ürünlere uygulanmaktadır. Dünyanın neresinde olursa olsun sipariş verildiğinde adresten adrese teslim hizmetini sunan kurumsal kimliğe sahip hava kargo şirketleri ile irtibata geçildiğinde, ürün eve kadar hatta ürün ele kadar teslim edilmektedir. Türkiye’deki kurumsal acil kargo şirketlerinin dağıtım alanı geniş olmakla birlikte tek başına bu çözüm getirmemektedir. Dağıtım ağının tüm dünyaya yayılabilmesi için uluslararası çapta hizmet veren lojistik firmaları ile de iletişime geçilmelidir. Kurumsal şirketler, bu firmalarla ikili anlaşmalar yaparak her tür ürünün sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlamaktadır. Bu arada kargo şirketlerinin e gönderici ve alıcıya karşı belli bir sorumluluğu bulunmaktadır. Kurumsal kargo şirketleri bu sorumluluğun bilincinde olarak hizmet vermektedir. Ürün teslimatı yapılırken herhangi bir sorun meydana geldiğinde gönderici firma ile kargo şirketi ve alıcı üçgeni arasında olan diyalogları azaltmak önemlidir. Ayrıca teslimat sırasında ve sonrasında da daha az sorun meydana gelmesi için alıcının bazı önemli hususlara dikkat etmesi gerektiği belirtilmektedir. Öncelikle ürünün kontrol edilmeden paketin teslim alındığına dair imzanın atılmaması tavsiye edilmektedir. Kapıya acil kargo geldiğinde kargoyu kontrol etmeden görevlinin uzattığı teslim tutanağını imzalamanın en büyük hataların arasında olduğu ifade edilmektedir. Bu belge imzalanmadan önce ürürün kargo görevlisinin yanında kontrol edilmesi gereklidir. Paketi içeri götürülerek açılırsa ve herhangi bir eksik söz konusu olursa bunu ispat etmek imkânsız bir hale gelmektedir. Bu nedenle ürününün kargo görevlisinin yanında kontrol edilmesi gereklidir. Üründe herhangi bir şekilde hasar varsa ya da eksikse mutlaka hasar tespit tutanağının istenmesi şarttır. Bu tutanak alınmadan ürün teslim alınmamalıdır. Tutanak alındıktan sonra ürün kargo görevlisine iade edilmelidir. Kargo şirketi tutanakla birlikte gönderici firmaya kargoyu teslim etmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, hasar tespit tutanağının imzalanmasından önce ürünün teslim alındığına dair imzanın atılmamış olması gereklidir.

Adreste Bulunulmadıysa Kargo En Yakın Şubeye Bırakılır

Adrese teslim kargo hizmetinde teslimat sırasında adreste bulunulmaması durumunda kargo en yakın şubeye bırakılmaktadır. Bu noktadaki sorunların arasında, bazen kargo görevlilerinin alıcıyı adreste bulamadığında notları bırakmamasıdır. Bu durumda alıcının kargonun geldiğini bilmesi mümkün değildir. Bilmediği için de alıcı ürünü aldığı firma ile iletişime geçmektedir. Firma da kargo şirketini arayarak durumu araştırdığında yine alıcının adreste olmadığı bilgisine ulaşmaktadır. Bunun sonucunda da bir kısır döngü meydana gelmektedir. Bunu önlemenin en kolay yolu ise gönderici firmanın, ürün takip bilgilerini sunarken gönderici ile alıcıya ürünün kaç gün içinde ulaşacağı bilgisini vermesidir. Alıcı, belirtilen sürede ürün ulaşmadığında kargo şirketi ile iletişime geçerek gönderinin durumu ile ilgili bilgi almalıdır. Ancak burada en büyük görev, kargo şirketlerine düşmektedir. Personel alıcıyı evde bulamadığında gerekli olan notu bırakmalıdır. Bu sayede alıcının kargonun ulaştığını anlaması mümkün olmaktadır. Aksi takdirde kargo şirketi personelinin yaptığı bu eksik hizmet, firmanın müşteri kaybetmesine neden olmaktadır. Bu arada beyaz eşya gibi ağır eşyaların taşınması da ayrı bir sorun oluşturmaktadır. Buradaki sorunun yasal boşluklardan kaynaklandığı söylenmektedir. Beyaz eşya, mobilya ve benzeri eşyalar, ağır ve büyüktürler. Bu nedenle de kargo personeli tarafından apartman dairelerinin üst katlarına taşınmayabilmektedir. İnternetten yapılan alışverişlerde bu şekildeki büyük eşyaların nasıl teslim edileceği ile ilgili detaylı bilgi alınması, sorunu nispeten ortadan kaldırmaktadır. Çünkü kargo şirketleri bu tip büyük eşyaların teslimatının apartmanın kapısına kadar yaptıklarını belirtmektedir. Bu sorun hukuki olarak da herhangi bir sonuca bağlanmamıştır. Bu nedenle sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Ürünün Faturası Kontrol Edilmeli

Adrese teslimat kargo hizmetinde alınan ürünün faturasının kontrol edilmesi de tavsiye edilmektedir. Ürünün faturasının olmaması durumunda bu durumun mutlaka kargo şirketine ve gönderici şirkete bildirilmesi gereklidir. Gerekiyorsa da ürünün teslim alınmaması önerilmektedir. Faturanın olmaması durumunda üründe meydana gelen herhangi bir arızada teknik destek alınamayacağı bilinmelidir. Teslimat sırasında tüketiciler kimi zaman kargo şirketinden telefonla bildirim beklemektedir. Telefon edilmediği için adreslerinde bulunmadığını belirterek itiraz edebilmektedir. Günümüzde birçok kurumsal yurtdışı kargo şirketi ihbarlı teslimat yapmaya başladıysa da çoğu firmanın böyle bir hizmeti bulunmamaktadır. Eğer bu durum özel olarak belirtildiyse iletişime geçilmediği için teslimatın yapılamadığını söylemek normal olmaktadır. Ancak böyle bir hizmetten söz edilmediyse tüketicinin haksızlığı söz konusu olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra kargonun takibinin yapılması tavsiye edilmektedir. Özellikle online alışveriş kullanıcıya kolay bir alışveriş avantajı sunarken, tüketicinin üzerindeki sorumlulukları da ortadan kaldırmamaktadır. İnternetten verilen sipariş sonrasında iş orada bitmemektedir. Şirketlerinin büyük bir bölümünde yurtdışı kargo takibi sistemi vardır ve hem gönderici hem de alıcı bu sistem üzerinden kargonun nerede ve aşamada olduğunu kolaylıkla öğrenebilmektedir. Zamanında adrese ulaşmayan ve geciken kargolar gibi bir sorun varsa sipariş verildikten sonra sistem üzerinden kesinlikle takibinin yapılması gereklidir. Özellikle e-ticaret siteleri kullanıcılarına ürün kargoya teslim edildikten sonra bilgi vermektedir. Bu süre içinde farklı bir durum söz konusu olduğunda alıcıların yurtdışı kargo şirketi ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Ürünün teslim edilmesi hem gönderici hem de kargo şirketinin sorumluluğunda olsa bile alıcıların da gönderileri takip etmeleri gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. http://acilkargo.org/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>